Yahoo奇摩 網頁搜尋

  1. ... of the moon or months in a cycle of the sun or year. The dozen is convenient because its multiples and divisors are convenient: 12 = 2 × 2 × 3 = 3 × 4 = 2 × 6, 60 = 12 × 5, 360 = 12 × 30. The use of twelve...

    分類:科學及數學 > 數學 2007年03月28日

  2. ...103. ( 12 eggs - 1 broken egg - 1 urned bad egg) / 12 eggs (a dozen eggs) = ( 12 - 2) / 12 = 5/6 2006-11-03 00:30:46 補充: 1. Fraction of the class ...

  3. ...1km × price of 1L petrol =200 km × 0.0625 L km-1 × $ 12 =$150 2 1 dozen = 12 the number of roses May gets = 12 ×[2/(2+1)] = 12 ...

    分類:科學及數學 > 數學 2008年02月24日

  4. ....org... dozen (名) 打, 十二个 http://www.babylon.com/definition/ dozen /All 中文的“打”字,大概是“ Dozen ”(打神)的音譯吧… 2007-04-13 10:32:32 補充: 其他記數: 12 打=1籮, 12 籮=1大籮肅然起敬

    分類:科學及數學 > 數學 2007年04月14日

  5. Dozens ----a dozen 十二,一打 但 dozens 並不解作幾十或幾打,是解「很多」 這是因為 12 是有在20內有最多個因數 1,2,3,4,6, 12 方便計算 根據泠知識(二奶台一個上...

  6. ...of 40% = 100% + 40% = 140% 140% of 36 = 1.4 x 36 =$50.4 for a dozen pencils dozen = 12 =50.4/ 12 =$4.2 for each pencil Question 7 10 dozen = 10 x 12 = 120 120...

    分類:教育及參考書 > 教學 2012年11月29日

  7. In facebook,if you buy a dozen ( 12 or 16) playfish coin the page should have a place for typing the code(If...

  8. $9 and 1/10=$9.1 because $1/10=$0.1 1 and 1/2dozen cabbages= 12 and 6 cabbages=18 cabbages because 1 dozen = 12 ,, 1/2dozen= 6 so,,the expression is:: $9.1×18 = $163.8

    分類:科學及數學 > 數學 2007年12月02日

  9. ...片名:兒女一籮筐 英文片名:Cheaper by the Dozen 國家/地區:美國 區域:歐美 類型:喜劇 家庭 導演...分級:美國PG 片長:98分鐘 上映時間:2003年 12 月25日 劇情: 當代美國平均每個家庭有1.87個孩子。而...

    分類:娛樂及音樂 > 電影 2008年09月11日

  10. 其實一打 ( dozen ) 就等於 12 ,就好以1斤有16兩,1尺有 12 吋一樣,冇得...

    分類:科學及數學 > 數學 2007年05月08日